Header Ads

Płock – idealne miasto na weekend


Zaledwie 100 kilometrów dzieli Płock od Warszawy, Łodzi czy Torunia ale do pięknej i urokliwej dawnej stolicy Mazowsza chętnie przyjeżdżają goście z całej Polski.

Zachwyca panorama miasta od strony Wisły. Ten wspaniały widok trzeba zobaczyć za dnia i nocą. Kiedy światła wydobywają z mroku kontury zabytkowych budowli - wprost zapiera dech w piersiach. Nic dziwnego, że przez wieki uwieczniali go mistrzowie pędzla i obiektywu - jest symbolem Płocka. 

 Miasto leży na skarpie, która wznosi się ponad 50 metrów nad prawym brzegiem Wisły. Wzgórze Tumskie to zarazem historyczna kolebka Płocka, tu znajdują się najważniejsze zabytki miasta, należące do najcenniejszych w kraju. W Płocku warto zwiedzić i zobaczyć:

Bazylikę Katedralną, wzniesioną w latach 1130- 1144, która jest jedną z pięciu najstarszych polskich katedr. W jej wnętrzach znajduje się m.in. replika Romańskich Drzwi Płockich i Kaplica Królewska z sarkofagiem dwóch władców Polski - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. 

Muzeum Diecezjalne w dawnym opactwie benedyktynów. Zgromadzono w nim wiele bezcennych zabytków sztuki, nie tylko sakralnej, a muzealny skarbiec z Hermą św. Zygmunta i kielichem księcia Konrada uznawany jest za jeden z pięciu najbogatszych w Polsce.
Muzeum Mazowieckie z najbogatszą w Polsce kolekcją sztuki secesyjnej z dziełami m.in. Wyspiańskiego czy Malczewskiego, szkłem Laliqua czy rzeźbami Laszczki. W sąsiedniej kamienicy można obejrzeć imponującą ekspozycję historyczną  “X wieków Płocka”, w dawnym spichlerzu nad Wisłą – zbiory etnograficzne, a w byłej synagodze przy ulicy Kwiatka niedawno otwarte Muzeum Żydów Mazowieckich ze wspaniałą szafą na zwoje tory i multimedialną prezentacją żydowskiej historii, muzyki a nawet zapachem kuchni, pełnej goździków i cynamonu. 
Klasycystyczny ratusz i rynek - tu 23 września 1831 r. odbyła się ostatnia sesja Sejmu Królestwa Polskiego przed wybuchem Powstania Listopadowego. Większość kamienic przy rynku została wybudowana w XVIII i XIX wieku, a najstarsza, przy ul. Grodzkiej 2 wzniesiona została w XVII wieku. Pośrodku rynku znajduje się fontanna, która w sezonie zachwyca grą światła, muzyki oraz wodnych instalacji.

Małachowianka czyli Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, która uważana jest za najstarszą z istniejących szkół w Polsce, działającą nieprzerwanie w tym samym miejscu. Korzenie Małachowianki sięgają roku 1180, co czyni ją starszą o kilkanaście lat od Oxfordu. Niedawno słynna płocka szkoła została poddana gruntownej rewitalizacji.

Skarpa
- po Wzgórzu Tumskim można spacerować godzinami. Do pieszych wycieczek zachęcają wyremontowane alejki, poprowadzone zarówno jej skrajem, jak i u podnóża. Każdy, kto przyjeżdża do Płocka po raz pierwszy jest nią wprost oczarowany - to ulubione miejsce spacerów mieszkańców miasta i turystów. 

Molo - jedyne w Polsce, długie na 358 metrów spacerowe molo usytuowane wzdłuż rzeki, zwieńczone okrągłą, przeszkloną kawiarnią. W sezonie przy molo cumują statki spacerowe.

Amfiteatr - który nocą przypomina kształtem kosmiczny statek, co roku odbywają się koncerty gwiazd oraz popularna poprzez telewizyjne transmisje -  Płocka Noc Kabaretowa.

Zalew Sobótka, który leży tuż nad brzegiem Wisły. Działa tam miejskie kąpielisko z czystą wodą, piaszczystą plażą i zjeżdżalnią Anakonda dla dzieci. Można wypożyczyć kajaki i rowery wodne, żeby popływać po akwenie albo pograć w siatkówkę plażową. Dookoła zbiornika zbudowano ścieżki rowerowe i spacerowe, jest to także ulubione miejsce treningu dla biegaczy.

Plaża w sercu miasta  – lokalizacja licznych festiwali. Wielu fanom muzyki Płock kojarzy się właśnie z festiwalami na pięknej nadwiślańskiej plaży. W tej niepowtarzalnej scenerii odbywają się co roku międzynarodowe imprezy muzyczne, z których najważniejszą jest AUDIORIVER – festiwal świata niezależnego, najlepszy polski festiwal od roku 2011 wg portalu muzycznego Muno.pl i czwarty pod względem wielkości biletowany festiwal w Polsce. Wielu gości przyjeżdża także na najbardziej słoneczny z płockich festiwali – REGGAELAND; liczną publiczność gromadzi  Polish Hip – Hop Festival i zamykający sezon  Summer Fall Festival.

ZOO - miejski Ogród Zoologiczny,  malowniczo położony na skarpie. W płockim ZOO żyje około 3,5 tysiąca zwierząt, które reprezentują blisko 300 gatunków. Są tu lwy, żyrafy, pingwiny (mają specjalny wybieg i można obserwować  je w porach karmienia), najmniejsze małpki świata – marmozety i tamaryny cesarskie a także ponad 80-letnia aligatorzyca Marta. W płockim ZOO jest też prawdziwa tropikalna dżungla. Amatorzy mocniejszych wrażeń zaglądają do parku linowego na terenie ZOO. Jest tam kilka tras o różnym stopniu trudności.

Płock to idealne miasto na weekend dla całej rodziny. Można je zwiedzać, korzystając w sezonie z bezpłatnych spacerów z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem. Personal Audioguide to specjalna aplikacja, którą można pobrać bezpłatnie za pomocą voucherów, dostępnych w punkcie Informacji Turystycznej i PTTK. A jeśli mamy małe dzieci, warto zabrać je na przejażdżkę "Ciuchcią Tumską" czyli specjalną kolejką turystyczną, która latem jeździ po mieście. A po drodze poznamy ciekawostki o mijanych zabytkach i posłuchamy legendy o pięknej Sobótce i zakochanym smoku.Obsługiwane przez usługę Blogger.