Header Ads

MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU

Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Tumska 8
09-402 Płock

Oferta w ramach akcji Płock za pół ceny w dniach 8-10 września 2017 roku:

8 września 2017 roku:

-50% na wstęp na wystawy:

1. Bilet wstępu na ekspozycje secesji i art deco /5 PLN zamiast 10 PLN/

2. Usługa przewodnika po ekspozycji secesji i art deco /25 PLN zamiast 50 PLN/
konieczność rezerwacji "Przewodnika za pół ceny" pod numerem telefonu 24 364-70-72.

3. Wystawa „Bolesław Biegas” /2 PLN zamiast 4 PLN/

9-10 września 2017 roku:

wstęp na wszystkie wystawy jest wolny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W dniach 9-11 września Muzeum czynne w godz. 10-17.

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne.

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często "muzeum secesji". Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku obok secesji i zbiorów regionalnych jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami.

Na 3 piętrach nowego budynku sąsiadującego z secesyjną kamienicą Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ulicy Tumskiej 8 mieści się nowocześnie zaaranżowana wystawa - "X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy" Otwarta pod koniec 2010 roku wystawa przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta Płocka. Tradycja łączy się tu z technologią – eksponaty sąsiadują z multimediami, których celem jest uatrakcyjnienie poznawania historii miasta przez odwiedzających wystawę gości i przekazanie im maksimum treści w przystępnej i nowoczesnej formie. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta Płocka z ok. 1800 r. o powierzchni 40 m2 i towarzyszące jej światła i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach. Multum obiektów archeologicznych, historycznych i numizmatycznych czynią wystawę Muzeum Mazowieckiego bezprecedensowym zjawiskiem w regionie. Powstanie "X Wieków Płocka" współfinansowane było przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
W budynku Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 B znajdują się trzy wystawy stałe:
Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków.
Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji - wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety. Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r.
Trzecia wystawa, Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo, to ekspozycja składająca się z  57 obiektów muzealnych - 40 rzeźb gipsowych, 3 rzeźb w brązie, 13 obrazów oraz oryginalnej tkaniny z ornamentem wykonanym według projektu Biegasa. Spośród wymienionych obiektów 4 są własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku a pozostałe 53 pochodzą z kolekcji Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu. Zostały one przekazane w depozyt Muzeum Mazowieckiemu w Płocku na okres 20 lat.


Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Tumska 8
09-402 Płock
tel. 24 364 70 71
sekretariat@muzeumplock.art.pl
www.muzeumplock.euObsługiwane przez usługę Blogger.